• |
  • یکشنبه 17 اسفند 1399
  • |
  • English
  • |
  • 25713

روانپزشکی

اضطراب

اضطراب عبارت است از يک احساس ناخوشايند و مبهم به همراه هراس و دلواپسی با منشاء ناشناخته، که به فرد دست می دهد و شامل عدم اطمينان، درماندگی و برانگيختگی فيزيولوژی است. وقوع مجدد موقعيت‌هايی که قبلاً استرس زا بوده اند يا طی آنها به فرد آسيب جسمی و یا روانی رسيده است باعث بروز اضطراب در افراد می شود. همهٔ انسان ها در زندگی خود دچار اضطراب می شوند، ولی اضطراب مزمن و شديد، غيرعادی و مشکل ساز است. تحقيقات و بررسی ها نشان می دهند که اضطراب در خانم ها، طبقات کم درآمد و افراد ميانسال و سالخورده بیشتر ديده می‌شود.

پیشگیری و درمان اضطراب
قبل از اینکه استرس شما مزمن شود و تبدیل به یک اضطراب دائمی شود، بهتر است با داشتن رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم، افزایش اعتماد به نفس و عدم گوشه نشینی از پیشروی این بیماری جلوگیری کنید.

همچنین زندگی در زمان حال و خندیدن نقش به سزایی در کاهش اثرات اضطراب بر روی شما دارد. بعضی از موارد اضطراب اصولاً بیماری نیستند و بدون نیاز به پزشک قابل درمانند. به این موارد، اضطراب طبیعی می گویند که طی آن اضطراب به خوبی توسط بیمار کنترل و برطرف می‌شود (همانند اضطراب ناشی از امتحان).

اضطراب طبیعی می‌تواند با روشهایی از قبیل حمام گرفتن به مدت طولانی، تنفس عمیق، صحبت کردن با شخصی مورد اعتماد، استراحت در یک اتاق تاریک و … تحت کنترل درآید. ولی اگر اضطراب زندگی شما را مختل کرده است، بهتر است با مراجعه به روانپزشک، درمان را شروع کنید.

**

وسواس
وسواس شامل احساس، فکر و یا تصویر ذهنی مزاحم است، که ریشه در اضطراب مزمن دارد. بیماری وسواس به دو شکل فکری و عملی بروز می‌کند و چنانچه بیمار در برابر انجام عمل وسواسی مقاومت کند، اضطرابش بیشتر می‌شود. گاهی اوقات کودکان هم دچار وسواس می‌شوند که معمولاً نشانه‌های آن رفتارهای پرخاشگرانه، تکرار کلمات و یا لجبازی با اطرافیان است.

تحقیقات نشان می‌دهد بین یک تا سه درصد جامعه ممکن است به اختلال وسواس فکری عملی مبتلا باشند.

درمان وسواس
ار تکنیک‌های موثر که در دو روش اول از آن استفاده می‌شود می‌توان به ممانعت از پاسخ به افکار وسواس گونه و انجام این اعمال، اشاره نمود. برای مثال ممکن است شخصی با تصور اینکه یک وسیله مانند یک لیوان آلوده می باشد، از استفاده از آن تنها به سبب اینکه سطح زیری آن لیوان با سطح میز غذاخوری برخورد داشته‌است، خودداری کند و مداوم به شستن آن لیوان مبادرت ورزد. این، نوعی رفتار وسواس گونه می‌باشد که برای ممانعت از پاسخ دادن به آن، می‌توان از شستن لیوان خودداری نمود و به تدریج بر اضطراب ناشی از انجام ندادن رفتارهای عادت شده، غلبه کرد.

✽✽✽

اختلالات اشاره شده جزو شایع ترین بیماری های روانی در سطح جهان هستند، می توانید راجع به اختلال دو قطبی و شیزوفرنی در ویکی پدیا بخوانید. اگر در خودتان چنین اختلال هایی مشاهده می نمایید، یا احساس می کنید یکی از افراد نزدیکتان به یکی از این اختلال ها دچار است، بهتر است همین الان دست به کار شوید و با مراجعه به روانشناس در پی درمان باشید.

پزشکان توصیه می کنند اگر بیماریتان مزمن نیست، سعی کنید تا آن را با درمان رفتاری و یا درمان شناختی رفتاری معالجه کنید و اگر از این روش ها جوابی نگرفتید، به روانپزشک مراجعه کنید و درمان دارویی را آغاز کنید.

اختلالات روانی را جدی بگیرید، آنها هم بیماری هستند. مزمن شدن آنها ممکن است به قیمت جانتان تمام شود.

نشانی: لواسان - بلوار امام خمینی - پلاک 785 - بیمارستان مهرآیین