آزمایشگاه پاتوبیولوژی

آزمایشگاه پاتوبیولوژی

 آزمایشگاههايي که آزمایشات تشخیص طبی و پاتولوژی را باهم داشته باشند به آنها پاتوبیولوژی می گویند که مسلما در هرقسمت افراد متخصص مربوط به آن بخش مشغول به فعالیت هستند. آزمایشگاه شبانه روزي بيمارستان مهرآيين نیز با تلاش پرسنل از جمله آزمایشگاههای پاتوبیولوژی بسیار پیشرفته می باشد و سعی بر این دارد تا هرچه بیشتر به جوابهای دقیق و تشخیص دقیق در راستای کمک به مراجعين گرامی بپردازد.

  

 


آزمایشگاه پاتوبیولوژی محلی برای بررسی بیماری ها از طریق ترشحات، مایعات و گازها است. تفاوت اصلی آزمایشگاه پاتولوژی با آزمایشگاه پاتوبیولوژی اینگونه است که، آزمایشگاه پاتولوژی در حقیقت آسیب های وارد شده به بافت را تشخیص می دهد مانند انواع هپاتیت، سرطان ها و هر نوع آسیب بافتی از میکروب گرفته تا انواع آسیب های خودی بدن اما آزمایشگاه پاتوبیولوژی خود دلیل و عامل بیماری را تشخیص می دهد و انواع تغییرات فیزیولوژیک را نیز بررسی می کند مانند قند خون.

 

بيمارستان مهرآيين با به كارگيري كادر مجرب ،‌متعهد و باتجربه و همچنين تجهيزات مدرن و به روز دنيا درصدد است با تمام امكانات موجود نياز مراجعين را براي دسترسي به يك آزمايشگاه مطابق با استانداردهاي روز فراهم آورد.

به اين ترتيب علاوه بر اعتمادسازي و كسب اعتبار ،‌ در وقت و هزينه هاي رفت و آمد ساكنين نيز صرفه جويي خواهد شد.

اين مركز جز معدود مراكز داراي دستگاه اتوآنالايزر ايتاليايي BT4500 بوده كه توان انجام 450 تست بيوشيمي را در ساعت دارد برتري اين دستگاه علاوه بر سرعت بالا نياز به نمونه گيري كم از بيمار مي باشد كه اين دستگاه را نسبت به ساير دستگاهها متمايز مي نمايد.اين دستگاه قابليت خوانش كليه تست هاي مربوط به ديابت،‌چربي، آنزيم هاي كبدي و قلبي و... را دارد. همانطور كه ميدانيم چكاب آزمايش هاي مربوط به چربي خون مي تواند از بروز بسياري از حملات قلبي بخصوص در سنين بالا جلوگيري كند.

 

تست هاي هورموني و ايمونولوژي آن دسته از آزمايش هايي است كه بخاطر هزينه هاي سنگين و نياز به رسيدن نمونه ها به حدنصاب تعداد كافي ، در اكثر مراكز آزمايشگاهي به صورت هفتگي در نوبت هاي مشخص انجام مي شود. اين تست ها بخصوص در بيماري هاي هورموني نظير سندرم پلي كيستيك و ايجاد موي زائد در خانم ها ، بيماري هاي خودايمني نظير آرتريت روماتوئيد ، بيماري هاي ويروسي مانند هپاتيت و ايدز و همچنين تومور ماركر سرطان ها و... حائز اهميت مي باشد. در آزمايشگاه بيمارستان مهرآيين استفاده از اتوآنالايزر آلماني Cobas  و فرانسوي Vidas ، تست هاي هورموني و ايمونولوژي با توان،‌سرعت و دقت بالا در خوانش تست هاي مذكور اين فرصت را ايجاد كرده تا اين مركز در كوتاه ترين زمان ممكن و به صورت روزانه نتايج آزمايش ها را در اختيار مراجعه كنندگان قرار دهد.

 

 دستگاه Sysmex XP300 يكي ديگر از دستگاههاي معتبر و نام آشناي بخش هماتولوژي است اين دستگاه ژاپني با دقت و صحت بالا ارزيابي سلول هاي خوني و ميزان غلظت خون را نشان مي دهد. اين دستگاه با صحت و دقت بالا و در كوتاهترين زمان ممكن نتايج را ارائه مي دهد .

دستگاه هاي آناليز گازهاي خوني OPTICCA و دستگاه Easylte  از ديگر تجهيزات مدرن و تمام اتومات بيمارستان مهرآيين است ، اين دستگاه هاي امريكايي انجام تست گازهاي خوني را به صورت اورژانسي و در كوتاهترين زمان ممكن ميسر مي كنند،‌اين دستگاه ها بخصوص در بيماراني كه دچار مسموميت هاي دارويي و هيپوكسي شده اند با ويژگي  صحت و كارايي بالا اطلاعات مهمي را در اختيار پزشك معالج قرار مي دهد.

دستگاه الكتروليت آنالايزرEasylyte قابليت اندازه گيري پارامترهاي مهمي مانند Na-K-Li و... را داشته ،‌اين دستگاه اتوماتيك امريكايي با استفاده از جديدترين سيستم الكترونيكي و طراحي ارگونوميك ، با عملكرد و دقت بالا نتايج را در كمتر از 60 ثانيه ارائه مي دهد، از اين دستگاه ارزيابي صحيحي از ميزان اختلالات متابوليكي و عملكرد قلب و كليه مي دهد. 


 دستگاه وايداس يكي ديگر از دستگاههاي معتبر كمپاني بيومريو فرانسه مي باشد كه به دليل دقت و صحت بالا نياز به تكرار آزمايش ندارد . اين دستگاه با حذف خطاهاي رايج (اوپراتوري، سيستماتيك، نمونه برداري) بالاترين درجه صحت و دقت را داراست.  دستگاه وايداس به همراه كيت هاي آن كليه تاييديه هاي FDA امريكا و CEA اروپا را دارد و به علت عدم نياز به استفاده از استاندارد و كنترل قابليت اين را دارد كه تست هاي هورموني و ايمونولوژي را در كوتاهترين زمان ممكن و به صورت مجزا انجام دهد.
 
آزمايشگاه بيمارستان مهرآيين سعي دارد در محيطي امن و ايمن ،همراه با تاكيد بر اهميت تكريم ارباب رجوع ،كليه نيازهاي پيشگيري، تشخيصي و درماني مورد نياز مراجعه كنندگان به آزمايشگاه را تامين نمايد و با توجه به اينكه تجهيزات مدرن ، پيشرفته و به روز دنيا نقش مهمي در صحت و دقت نتايج آزمايش را دارد.اين مركز سعي كرده با  اين بيمارستان سعي كرده با تامين تجهيزاتي با اين ويژگي ها و شركت در دوره هاي مدام كنترل كيفي و استانداردسازي و كسب ISO15189- (استاندارد مديريت كيفيت آزمايشگاه هاي پزشكي) ISO45001- (سيستم مدريت ايمني و بهداشت شغلي)  ISO9001 (سيستم مديريت كنترل كيفيت) يكي از مراكز برتر در تشخيص ، پيشگيري و درمان باشد.