مغز و اعصاب

مغز و اعصاب

متخصص اعصاب اختلالات مربوط به عصب مرکزی و محیطی مانند مغز، نخاع، عصب جمجه، عصب محیطی، ریشه ی اعصاب، سیستم عصبی غیرارادی، مفاصل عصبی عضلانی و ماهیچه ها را درمان می کند.
از جمله اختلالات شایع در سیستم عصبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
صرع: یک اختلال عصب شناختی است که در اثر فعالیت الکتریکی ناهنجار مغز رخ می دهد و منجر به حملات ناگهانی مکرر و غیرارادی و بیهوشی می شود.
بیماری آلزایمر (و سایر بیماری های مربوط به زوال عقل): زوال تدریجی ذهن که در اثر تباهی مغز اتفاق می-افتد.
سکته (و سایر بیماری های مربوط به مغز و رگ): زمانی که در اثر تشکیل لخته خون یا پارگی رگ اکسیژن و مواد مغذی به مغز نرسد، سکته رخ می دهد

میگرن (و سایر اختلالات مربوط به سردرد): سردرد شدید و مکرر که اغلب همراه با تهوع و تار شدن دید است.
فلج چندگانه (MS): یک بیماری مزمن در اثر آسیب به سلول های عصبی مغز و نخاع است که ازجمله علائم آن می توان به بی حسی، ضعف گفتاری و ماهیچه ای، تار شدن دید و خستگی مفرط اشاره کرد.
بیماری پارکینسون: بیماری تدریجی که با علائمی نظیر لرزش، خشکی عضلات و حرکات کند و ناهماهنگ مشخص می شود. در این شرایط تباهی عقده های قاعده ای مغز و کمبود دوپامین رخ می دهد.
تومور مغزی: تجمع غیرعادی سلول در مغز که منجر به نارسایی در عملکرد شناختی می شود.
آسیب مغزی (و سایر جراحات سیستم عصبی): وارد شدن آسیب به مغز از طریق نیروی خارجی که گاهی منجر به تغییر وضعیت هوشیاری و نارسایی موقت یا دائمی در عملکرد شناختی، فیزیکی یا روانی اجتماعی می شود.
سندرم توره (و سایر اختلالات در عملکرد طبیعی): یک اختلال عصب شناختی که همراه با تیک و تلفظ غیرارادی و استفاده ی غیرارادی از الفاظ رکیک است.
اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS، بیماری لو گهریگ): زوال تدریجی اعصاب حرکتی سیستم عصبی مرکزی که منجر به آتروفی عضلات و فلجی می شود.