ارتوپدی

ارتوپدی

ارتوپدی Orthopedics شاخه ای از جراحی است که در حیطه سیستم حرکتی بدن فعالیت دارد. سیستم حرکتی شامل استخوان ها، مفاصل، عضلات و دیگر بافت هایی است که در اندام های حرکتی وجود دارند.
متخصص ارتوپدی که به آن متخصص استخوان و مفاصل یا جراح استخوان و مفاصل یا ارتوپد هم میگویند سعی میکند تا با استفاده از روش های جراحی و غیر جراحی به درمان مشکلات سیستم حرکتی بدن اهتمام ورزد. مشکلاتی مانند :
* آسیب های استخوان ها و مفاصل بدنبال ضربات مثل شکستگی، در رفتگی، کشیدگی و رگ به رگ شدن، پاره شدن تاندون ها و رباط ها و ...
* آسیب‌های ورزشی
* خراب شدن مفاصل بدن مثل آرتروز و ساییدگی مفصل
* عفونت اندام‌ها
* تومورهای استخوان و بافت‌های نرم اندام
* بیماری‌های مادرزادی اندام‌ها
کلمه ارتوپدی ریشه یونانی داشته و اولین بار آنرا آقای نیکولاس آندری Nicolas Andry در سال 1741 میلادی از ادغام دو لغت ارتو Orthos به معنای صاف و مستقیم و لغت پدی Paideion به معنای کودک و بچه درست کرد. علت این ترکیب آن بود که در ابتدا ارتوپدی بدنبال صاف کردن اندام‌ها در بچه هایی بود که دست و پا یا ستون فقرات کج داشتند.

كلينيك ارتوپدي مهرآيين جهت درمان بيماريهاي سرپايي با حضور متخصصين مجرب اين حوضه فعال مي باشد . اندامي از بيماران استئوآرتریت ( آرتروز ) بيماريهاي اسكلتي عضلاني ، آسيب هاي ورزشی و مفصلي همگي از اين كلينيك ميتوانند بهره مند شوند .